Blog

mój stan medytacji

Niech i tutaj, na stronie, na której tylko o jodze miało być, pojawi się tekst o górach. Wędrówki po nich są dla mnie tak samo ważne jak rozwijanie maty, jak praktyka, a to, czego tam doświadczam, jest równe ze stanem medytacji. 

W swojej książce znany polski wspinacz Adam Bielecki napisał:

"Jednym z piękniejszych aspektów wspinania jest to, że w pewnym momencie w moim umyśle nie ma nic poza kilkoma metrami kwadratowymi skały, świadomością własnego ciała i analizą warunków. Podczas ataku szczytowego jestem poza lękiem, polityką, tym, co dzieje się na dole. To stan głębokiej koncentracji, bardzo oczyszczający. Góry są moją świecką formą duchowości."


Wszystko, co do tej pory przeczytałam na temat medytacji, stanu umysłu, wyciszenia, spokoju, nawet oddechu, osiągam tam, w górach. Nieważne czy wchodzisz na Śnieżkę, Świnicę czy na Lhotse, droga jest zawsze ta sama. Zawsze w górę, w pełnej koncentracji, z totalnym oddaniem.

Ścigasz się tylko z samym sobą, pokonujesz tylko własne ograniczenia, obserwujesz tylko swoje ciało, oczyszczasz tylko swój umysł, jesteś sam ze sobą i dla siebie. Nie ma innych, jesteś tylko Ty. I pewnie dlatego tak mnie tam gna.

Tam wysoko, zakiełkowała w mojej głowie pewna myśl. Trzyma się mnie dość uparcie. Myślę, że powoli mogłabym się z tym zmierzyć. Dość tajemniczo piszę, ale piszę, żeby powoli kiełkowało też i tutaj:-)

Czytaj dalej...

Na nowy rok

Pomyślałam, że czas, który teraz nastał, jest dobrym czasem na przypomnienie o swoim istnieniu na tej stronie internetowej. Przy okazji jest nowy rok, więc i okazja idealna, by z nowym rokiem odświeżyć nieco zapomniany blog.

Czytaj dalej...

Wakacje z jogą

Bądźcie w tej kawie, w tym cukrze, bądźcie. Bo za chwilę może was nie być. I nic piękniejszego od nietrwałości nie ma. Trzeba ją zaakceptować, żeby lepiej być

Kosho Murakami

Czytaj dalej...

Indie - Mysore: Styczeń 2016

Nie mogę napisać, że zwiedziłam Indie, bo mieszkać tylko jeden miesiąc w jednym mieście na południu Indii, to za mało, żeby napisać, że się Indie zwiedziło. Nie śmiem pisać tego postu w kontekście podróży po tym kontynencie, chyba że w kontekście podróży duchowej.
Czytaj dalej...

Psychologia jogi Macieja Wieloboba: recenzja

„Można praktykować asany kilka lat i tak tkwić w tym niewyobrażalnie przyjemnym stanie kolejnych kilka, ale prędzej czy później pojawia się w człowieku chęć stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Co to jest Joga? Jaki jest sens praktyki? Zaczynasz czytać rozmaite książki, poruszać się po omacku, popełniać błędy, mylić pojęcia.

Czytaj dalej...